Dva velika derbija u kategoriji pionira

Dva velika derbija u kategoriji pionira u kvalitetnoj ligi. Crvena Zvezda je u subotu dočekala ekipu Partizana u svojoj sali u Železniku, gde je ostvarila ubedljivu pobedu rezultatom 76:53. Sinoć su u hali Pinki u Zemunu, pioniri KK Mladosti dočekali gradskog rivala KK Zemun. Konačan rezultat utakmice KK Mladost – KK Zemun Fitofarmacija 82:66.

Rutinska pobeda pionira Crvene Zvezde nad večitim rivalom

Od samog početka Zvezda je uspela da nametne svoj ritam utakmice, u kojoj se igrači Partizana nisu snašli. Agresivna odbrana crveno-belih često je počinjala jos u ranoj fazi napada košarkaša Partizana, gde bi visokim presingom onemogućili ekipu Partizana da ima duže vreme za organizaciju pozicionog napada. Medjutim čak i u pozicionim napadima košarkaši Partizana delovali su dosta smušeno, konfuzno i bez ideje kako da zavše svoje akcije. Uglavnom crno-beli su u napadu pokušavali do poena da dodju prodorima kroz sredinu. Crveno-beli fizički dominantniji, dobro su skupljali u odbrani i punili reket gde su uspešno onemogućili rivala da dodje do poena prodorom. U prilog tome ide informacija da je Partizan u prvom poluvremenu ubacio samo 12 poena iz igre. Crno-beli jednostavno nisu imao lidera u ekipi koji bi svojom igrom mogao da ohrabri i ostatak tima da igraju sa više samopouzdanja. Sve u svemu, veoma loše poluvreme za ekipu Partizana.

Na drugoj strani Zvezda silovita, raznovrsnija i konkretnija. Izuzetan protok lopte u napadu ostavljao je mogućnot šuta kako sa poludistance tako i sa distance. Čvrsta odbrana koju su igrali omogućila im je da dolaze i do tranzicione igre u kojoj su lako postizali poene. Crvenu Zvezdu je predvodio brilijantni Topalović koji je već u prvoj četvrtini bio dvocifren, a na poluvremnu imao 15 upisanih poena.

Košarkaši Partizana uspeli su da dodju do kakve takve igre u poslednjih 13 minuta utakmice ali Zvezda im nije dozvolila da se rezultatski približe ni u jednom trenutku meča. Drugo poluvreme odigrano je u kombinovanim sastavima, u kojim je Partizan uspeo da uspostavi na momente svoju igru. Medjutim to nije bilo dovoljno da bi se ostvario bolji rezultat. Zvezda je uspela lako da do kraja utakmice održi razliku koju je imala i da sigurno utakmicu privede kraju. Kod košarkaša Crvene Zvezde najzapaženiji akter ovog duela bio je Topalović koji je utakmicu završio sa 22 poena. Topalović nam je priredio i najlepši momenat meča kada je iz levog ugla terena probio po čeonoj liniji i snažno zakucao loptu u koš sa dve ruke. Dobru partiju pružio je Lazar Dobrić koji je ubacio 9 poena. Istakao se i Filip Branković  koji je postigao 10 poena i imao dve prelepe asistencije, uz dosta zalaganja u odbrani gde je apsolutno kontrolisao reket. U ekipi Partizana najazapaženiji igrač bio je Uroš Paunović koji je ubacio 13 poena. Paunović se solidno snašao na presingu crveno-belih gde je uz pomoć Sergeja Cvetkovića prenosio loptu na protivničku polovinu. Jedini igrač u ekipi koji se nije predavao ni u jednom trenutku meča. U drugom poluvremenu uspeo je tri napada uzastopno da probije odbranu Zvezde i poentira. Usamljen na terenu nije mogao više da utiče na rezultat. Cvetković kao jedan od lidera ekipe nije se najbolje snasao u ovoj utakmici. Zvezdini igrači su ga u potpunosti zaustavili, na kraju Cvetković je meč završio sa 6 poena.

Rezultat 76:53 u korist domaće ekipe, što je vodi na čelo tabele makar i preko noći. Zveda je sebi obezbedila plasman na polufinalni turnir prvenstva pionirske lige, a njihovog večitog rivala očekuje u nastavku lige borba za 4. mesto, u kojoj će morati da daju 100 posto svojih mogućnosti u poslednja četiri kola, jer osim njih na tu poziciju pretenduju i KK Zemun, kao i KK Vizura.

KK Mladost Zemun bolja od KK Zemuna u lokanom derbiju

Obe ekipe ulaze u meč otvoreno sa par vezanih poena i sa jedne i sa druge strane. Mladost, koja je prepoznatljiva po brzoj igri je do svojih poena dolazila uglavnom iz polu kontri i kontri, Popović je dugim pasovima lepo pronalazio otvorene Nikolaševića i Milijaševića koji su dobro tršali i bez problema završavali, dok se Zemun više oslanjao na pozicioni napad i preko Vidačića pronalazio put do koša. Na kraju prve četvrtine rezultat je bio 24:17 u korist Mladosti. Zemun se nije predavao i sa par pogođenih šuteva spolja Ivanjca i Vidačića  držao priključak, dok Mladost nije odustajala od svoje igre u napadu uglavnom preko bekovskog tandema Popović-Milijašević, a uz dosta komunikacije i preuzimanja u odbrani terali protivnike na iznuđena rešenja i na poluvreme se otišlo sa +9 za Mladost 43:34.

U drugom poluvremenu Zemun pokušava da smanji prednost, u odbrani su uspeli da uspore napad Mladosti, a u napadu su uglavnom preko Vujovića sa niskog posta i par dobrih prodora Spasića dolazili do sigurnih poena. Mladost u tom trenutku u igri drži Milijašević koji sa nekoliko vezanih poena i par lepih poteza ne dozvoljava Zemunu da priđe rezultatski. Zemun poslednjim atomima snage pokušava da stigne rezultat i preko Vujovića i Vidačića uspevaju da spuste na -5 uglavnom sa linije slobodnih bacanja, ali to je bilo sve , više od toga nisu mogli. Sredinom 4. četvrtine su pali i Mladost prodorima Popovića i trojkom Nikolaševića odlazi na preko 10 poena razlike i uvodi utakmicu u miran kraj. Na kraju pobeda Mladosti od 83:66.
U ekipi Mladosti najzapaženiji bili su Ilija Milijašević sa 30 poena, Srđan Popović je ubacio 21, dok je Boris Nikolašević meč završio sa 16. U redovima Zemuna bolji od ostalih bili su Lazar Vujović sa 19 i Igor Vidačić sa 16 poena, treba pomenuti i dobru partiju Luke Ivanjca sa 8 poena koji je kao i Milijašević godinu dana mlađi od konkurencije (2004).

Ovom pobedom Mladost je zadržala prvo mesto na tabeli koje deli sa ekipom Mege, dok je Zemun pao na 6. mesto ali ima i utakmicu manje od Partizana i Vizure koji imaju isti broj poraza kao i oni. Te tri ekipe će nastaviti borbu za 4. mesto na tabeli koje vodi na polufinalni turnir prvenstva Srbije za pionire. Mladost je uz Megu i Crvenu Zvezdu definitivno obezbedila prolazak dalje tako da ne moraju da brinu za svoj status.