Pregled: Srbija na U18 Evropskom prvenstvu 2019

U18 FIBA evropsko prvenstvo 2019. održano je u Volosu, glavnom gradu okruga Magnezija u Grčkoj. Titula je pripala selekciji Španije koja je u finaloj utakmici savladala reprezentaciju Turske rezultatom 57:53.

Naša reprezentacija startovala je prvenstvo rutinskom pobedom nad Nemačkom 75:68. Da bi već u sledećoj utakmici doživela poraz od Velike Britanije sa 85:87 iako smo kontrolisali većinu meča. U poslednjem napadu imali smo šut za pobedu, a potom iz ofanzivnog skoka i priliku da izborimo produžetak. Ovaj poraz bila je opomena pred nastavak takmičenja i pokazatelj da na turniru nema slabih reprezentacija i da se utakmica igra svih 40 minuta. U poslednjem meču grupne faze Srbija je pobedila Tursku rezultatom 76:67 i tako zauzela prvo mesto u grupi A.

Protivnik u 1/8 finalu bila je selekcija Litvanije koja takmičenje po grupama završila na poslednjem, četvrtom mestu u grupi B. Usled dobrih partija u grupi gde smo uglavnom kontrolisali svoje protivnike i diktirali tempo, protiv Litvanije nismo uspeli da dodjemo do željene igre. Dobro smo otvorili meč serijom 10:2 i tu smo jednostavno stali. Od tog momenta pa sve do kraja treće četvrtine Litvanija je u potpunosti preuzela okntrolu nad utakmicom. Na poluvreme otšli smo sa rezultatskim zaostatkom od 9 poena, da bi u drugo poluvreme ušli veoma dekoncentrisano i potpuno bez igre i za 10 minuta u trećoj četvritini ubacili svega 2 poena. Poslednja četvrtina, na semaforu stoji +19 za Litvaniju. I onda u poslednjoj deonici naši momci počinju da blistaju. Jaka i visoka odbrana kada je lopta na našoj polovini terena, kvalitetan zonski presing na koji Litvanci nisu imali odgovor i često grešili u napadu rezultovalo je brzim i lakim poenima iz tranzicije, kao i dobrim pozicionima napadima koje smo uspevali da realizujemo. Na svega minut pred kraj prišli smo na -2. Medjutim ekipa nije imala dovoljno snage i koncentracije u završnici utakmice da dodje i do konačne pobede.

Preostala je borba za poziciju od 9-og do 16-og mesta i sledeći protivnik bila je Finska, koju smo prilično lako i ubedljivo pobedili rezulatatom 82:62. Zatim smo ponovo savladali Nemačku rezultatom 76:74, nešto teže nego u prvoj utakmici na šampionatu i time ušli u borbu za deveto mesto.

Preostala je još jedna utakmica, borba za devetu poziciju protiv reprezentacije Italije u kojoj je ponovo Srbija odigrala lošu treću četvrtinu posle koje se više nismo mogli vratiti u meč. Italijani su iskontrolisali poslednju deonicu i savladali Srbiju na kraju rezultatom 81:72.

Konačan plasman U18 Srbije na ovogodišnjem evropskom šampionatu je 10. mesto.

KONAČAN PLASMAN

ALL-STAR FIVE

Alperen Sengun(Turkey), Usman Garuba(Spain), Santiago Aldama(Spain), Nikolas Rogkavopoulos(Greece), Ziga Samar(Slovenia)

MVP

Santiago Aldama(Spain)

TOURNAMENT LEADERS

SERBIA STATS LEADERS

SERBIA TOP PERFORMER

Aleksej Pokusevski 10.0 Pts, 7.2 Reb, 3.7 Ast, 4.0 Blk, 16.2 Eff

Zasigurno najbolji igrač u reprezentaciji Srbije i jedan od najvećih prospekata na turniru. Odigrao je veoma zrelo i sa velikom dozom samopouzdanja šampionat. Medjutim zbog preforsiranosti i umora levo koleno više nije moglo da izdrzi pa je predposlednju utakmicu na turniru protiv Nemačke odigrao svega 6 minuta, a poslednju utakmicu protiv
selekcije Italije je u potpunosti propustio.
U prve dve utakmice u grupi ostvario je double-double učinak što ga je istaklo za lidera ekipe. Bio je koristan kako u fazi napada, tako i u fazi odbrane. Dobro je branio 1 na 1 igru protiv nižih igrača. Očigledan je napredak rada nogu uz dugačke ruke što napadačima na spoljnim pozicijama ne ostavlja previše prostora za manevre u 1 na 1 igri. Pokazao je da ima neverovatan dobar tajming za blokadu čemu svedoči činjenica da je u proseku imao 4 blokade po utakmici. Zatvarao je reket, često je bio iniciator tranzicione igre posle defanzivnih skokova (6.2 po utakmici). Elitno telo uz dobru mobilnost i dobru tehniku mu je i omogućilo neretko da posle defanzivnog skoka bude igrač koji će brže da prenese loptu na protivničku polovinu i započne pozicioni ili završi tranzicioni napad i kada uz to pridodamo i dobar šut sa distance kao i 1 na 1 igru onda možemo zakljuciti da ima širok spektar mogućnosti u fazi napada što je i pokazao na ovom prvenstvu.