Pregled: U15 Finalni Turnir Srbije

Od 10-12. maja u hali Vizura Sport u Zemunu imali smo priliku da gledamo Finalni turnir prvenstva Srbije za pionire. Osam najboljih timova iz Srbije pokazali su znanje, talenat, veštinu i pre svega da se sa razlogom nalaze tu gde jesu. Sve ekipe su se prikazale u odličnom svetlu, a mi ćemo se osvrnuti na utakmice koje smo imali prilike da gledamo tokom ova prethodna tri dana.

ČETVRTFINALE

Foka – Zemun 87:98

Prva utakmica na turniru i odmah prvo iznenađenje. Zemun koji je tokom cele sezone važio za underdoga-a , kao peti prošao iz lige Beograda, tokom cele sezone imao problema ali je kako je sezona odmicala dizao formu i igrao sve bolje. Sa druge strane Foka koja je imala ubedljivu sezonu, završivši međuregionalnu ligu na drugom mestu i odigrala sjajno polufinalni turnir u Beogradu osvojivši prvo mesto gde je pri tome i savladala Mega Bemax između ostalog.
Zemun bolje otvara utakmicu serijom 5:0 preko S. Adžića da bi se Foka kasnije probudila i svojom agresivnom igrom u odbrani i lakim poenima iz kontre i polukontre vratila u igru i na kraju prve četvrtine vodila 21:17. Do sredine druge četvrtine je bio rezutatski egal gde je Foka preko M. Đorđevića uglavnom održavala minimalnu prednost da bi onda Zemun jakom odbranom potpuno zaustavio Fokine najbolje igrače, a strpljivim napadom i sa nekoliko pogođenih trojki S. Lukića i M. Tonića kao i par bitnih prodora J. Filipovića preokrenuo rezultat i otišao na pauzu sa velikih 10 poena prednosti. U drugom poluvremenu Zemun nastavlja u istom ritmu sa sjajnim šutem spolja S. Adžića, S. Lukića i M. Tonića, ali Foka ne odustaje i prodorima preko M. Đorđevića i par ubačenih šuteva N. Filipovića i U. Vidosavljevića, koji se takođe probudio, ulaze u poslednju deonicu sa samo 2 poena minusa.U poslednjoj četvrtini N. Filipović iako godinu dana mlađi preuzima odgovornost i vraća rezultat na stranu Foke, ali J. Filipović je tad preuzeo stvari u svoje ruke i sa par šuteva spolja i nekoliko prodora održava prednost, da bi mu se kasnije pridužili i M. Tonić i D. Šviković sa nekoliko poena ispod koša i tako stavili tačku na ovaj meč za konačnih 98:87.

Borac – Trijumf 79:70

Borac je došao na F8 turnir kao prvoplasirani u svojoj međuregionalnoj ligi, bez ijednog poraza u sezoni. Trijumf takođe prvi u svojoj međuregionalnoj ligi, sa samo jednim porazom od Vizure na polufinalnom turniru.
Borac počinje utakmicu serijom 11:2 zahvaljujući jakoj odbrani i lakim poenima iz tranzicije gde su Đ. Ćurčić i V. Veljović prednjačili, da bi kasnije nekim svojim greškama dozvolili Trijumfu da se rezultatski vrati pre svega preko M. Trajkovića i na kraju prve četvrtine bili u zaostatku samo 6 poena. Trijumf bolje počinje drugu četvrtinu i pre svega preko P. Andrića i U. Stankovića uspeva rezutatski da priđe, ali Đ. Ćuričić i V. Veljović nastavljaju u istom ritmu i održavaju ovih 6 poena prednosti.Trijumf sa par trojki M. Trajkovića i prodorima P. Andrića uspeva da priđe na -2, a čak u jednom momentu čak i do nerešenog, ali Borac sjajnom timskom igrom odoleva i treća četvrtina se završava sa +3 za Borac. Odmah na početku četvrte četvrtine Đ. Ćurčić svojom trojkom Borac diže na +6, iako je Trijumf imao problema sa ličnim greškama svojih najboljih igrača nisu se predavali i igrali su do kraja, ali nisu imali snage da urade nešto više. Na kraju Borac odnosi pobedu rezutatom 79:70.

Vizura – Partizan 66:75

Duel dve beogradske ekipe. Partizan koji je drugi deo sezone bio u padu forme i nakon prvog dela sezone gde su bez poraza završili na prvom mestu na kraju su završili kao četvrti, dok je Vizura kako je odmicala sezona igrala sve bolje i očekivao se pravi derbi.
Tvrda utakmica od samog starta, sa malo poena i dosta faulova i grešaka na obe strane. U Vizuri najbolji igrač M. Krstić ušao jako rano u problem sa faulovima i bio prunuđen da izađe iz igre kako bi ga trener sačuvao za dalji tok utakmice. Partizan timskom igrom dolazi do poena u napadu, dok Vizuru uglavnom L. Ivanjac drži u igri. U drugoj četvrtini I. Milijašević se budi i vezuje par poena uz sjajan doprinos visokih igrača, na drugoj strani Vizura preko L. Ivanjaca i Đ. Lazarevića odgovara i gledamo rezutatsku klackalicu gde Vizura odlazi sa 1 poenom prednosti na odmor. U drugom poluvremenu Partizan je krenuo šut. Najpre N. Šarenac otvara drugo poluvreme sa dve trojke, kasnije se priključuju i M. Vešković i E. Tahmaz. Vizura pokušava da se vrati preko M. Krstića koji vezuje nekoliko poena, ali Partizan odgovara preko odličnog L. Divjaka sa bitnim poenima iz prodora za +12 na kraju treće četvrtine.L. Vudragović i Đ. Lazarević pokušavaju da vrate Vizuru, uspeli su da dođu do 5 poena zaostatka, bolje od toga nisu mogli. Na kraju Partizan odlazi u polufinale pobedom od 75:66.

Crvena Zvezda – Banjica Mega 80:82

Opet dve beogradske ekipe. Verovatno najzanimljivija utakmica četvrtfinala. Obe ekipe se dobro poznaju, igrali su ove sezone nekoliko puta jedni protiv drugih i očekivala se jedna otvorena utakmica.
Mega bolje otvara meč sa lakim poenima iz kontri pre svega A. Paunovića i nekoliko pogođenih šuteva spolja N. Đurišića, ali Zvezda odgovara prvo preko P. Savića sa bitnim skokovima i poenima ispod koša, zatim šutem spolja U. Malavrazića i bitnim poenima L. Andrića za +3 na kraju prve četvrtine. F. Radaković sa dva faul koša podiže prednost Zvezde, ali Mega odgovara prvo preko N. Đurišića, a zatim i trojkama S. Jeremića, P. Miletića i T. Topalovića. Sa drugo strane mnogo promašenih zicera i slobodnih bacanje Zvezde da bi Mega otišla sa +5 na poluvremenu.
Zvezda mnogo agresivnije počinje drugo poluvreme, da bi sredinom treće četvrtine trojkom D. Kostića i preuzela vodjstvo. Od tog trenutka gledamo rezultaski egal. V.Pavlović i D. Kostić sa par jako bitnih poena donose Zvezdi prednost na početku poslednje deonice, da bi potom S. Jeremić sa tri i N. Đurišić sa jednom trojkom vratili rezutlat na stranu Mege. Minut i po pre kraja meča N. Đapa sa linije penala donosi Megi dva poena prednosti, da bi F. Radaković vrlo brzo potom poravnao rezultat, ali P. Miltetić izuzetno bitnom trojkom vraća Megi +3. Nakon tajm-outa V. Pavlović sa teškim šutem sa linije penala ,prilikom kojeg je možda bio i fauliran, spušta na -1. Imala je Zvezda i napad za pobedu ali V. Pavlović nije mogao da pogodi iz teške situacije. A. Paunović je nakon toga polovičan sa linije penala što je bilo dovoljno za konačnih 82:80 i pobedu Mege i plasman u polufinale.

POLUFINALE

Zemun – Borac 75:71

Obe ekipe su krenule nesigurno sa dosta grešaka. Rezutatska klackalica je bila tokom cele prve četvrtine da bi se vezanim poenima S. Adića i J. Filipovića Zemun odlepio i sa +4 rešio četvrtinu u svoju korist. J. Filipović nastavlja u istom ritmu da predvodi svoju ekipu. Đ. Ćurčića, najboljeg igrača Borca, ne ide šut ali je zato S. Mikavica raspoložen. Ipak Zemun sa sjajnim akcijama za svog centra D. Švikovića postiže nekoliko laganih poena i odlazi sa +7 na odmor. S. Mikavica otvara drugo poluvreme sa dve trojke i vraća Borac u rezultatski egal, priključuje mu se i V. Veljović sa par vezanih poena iz prodora. S druge strane odgovara M. Tonić sa nekoliko jako bitnih poena i asistencija i u poslednju četvrtinu se ulazi sa +3 za Zemun. Borac je u poslednjoj deonici stisnuo odbrani i Đ. Ćurčić konačno pronalazi šut i Borac preokreće rezultat i odlazi na 6 razlike. Zemun nakon toga odgovara, prvo M. Tonić trojka, zatim J. Filipović sa šest vezanih poena iz prodora i na 2 minuta do kraja rezultat je bio nerešen 71:71. Usledilo je potom par nerealizovanih napada sa obe strane da bi konačno D. Šviković na 30 sekundi pre kraja poentirao posle ofanzivnog skoka i doneo prednost Zemunu. Borac nakon toga nije realizovao svoj napad i J. Filipović sa linije penala postavlja konačan rezultat 75:71 za Zemun, plasman u finale i istorijski rezultat za taj klub.

Partizan – Banjica Mega 81:77

Drugo polufinale bolje započinje Mega, trojkom A. Prokopića i vezanim poenima N. Đurišića da bi Partizan nakon toga povećao agresivnost u odbrani i poenima raspoloženog I. Milijaševića i E. Tahmaza prekreće rezultat. Ipak P. Avlijaš trojkom u poslednjoj sekundi prve četvrtine donosi minimalnu prednost Megi. U drugoj
četvrtini Mega u mnogo boljem ritmu, postepeno su povećavali prednost da bi stigli i do maksimalnih +9. Potom I. Milijašević trojkom i sa dva faul koša vraća Partizanu rezultatski priključak. Pridružuju mu se L. Divjak i M. Vešković sa par bitnih poena iz prodora, ali Mega odoleva trojkom S. Jeremića i poenima N. Đurišića sa penala zadržava +2 na poluvremenu. Ponovo Mega bolje otvara četvrtinu i povećava prednost, da bi Partizan pre svega preko L. Divjaka uspeo da vrati rezutatski egal i trojkom N. Šarenca prvi put i povede. N. Đurišić za kog Partizan u tim momentima nije imao rešenja vraća prednost na stranu Mege, da bi I. Milijašević odgovorio sa par bitnih poena spolja i sa linije penala i u poslednju četvrtinu se ušlo sa nerešenim rezultatom. Poslednja deonica se igrala koš za koš da bi N. Šarenac trojkom i faul košem doneo Partizanu +5. Mega pokušavala da se vrati. U tim trenucima I. Milijašević dobro zatvara N. Đurišića, ali P. Avlijaš je proradio. Ipak L. Divjak prvo dugom dvojkom, a zatim i poenima iz prodora odbija poslednji nalet Mege i Partizan sa pobedom od 81:77 odlazi u finale.

UTAKMICA ZA 3. MESTO

Borac – Banjica Mega 57:93

Mega se očigledno brže oporavila od poraza u polufinalu. Borac je bio konkurentan samo u prvoj četvrtini, a i nju su krenuli uspavano. Mega od starta preko A. Prokopića i N. Đurišića pravi +9 poena prednosti, da bi se Borac kasnije probudio i preko S. Mikavice i Đ. Ćurčića preokrenuo rezultat i prvu četvrtinu realizovao u svoju korist. U nastavku utakmice Mega dodaje gas i totalno preokreće utakmicu u svoju korist predvođena N. Đapom i N. Đurišićem. U indisponiranom Borcu jedini raspoložen za igru bio je S. Mikavica ali on nije mogao ništa sam. Na kraju ubedljivih 93:57 za Megu i bronzana medalja.

FINALE

Zemun – Partizan 83:87

Partizan mnogo sigurnije i agresivnije kreće. Puno raspoloženih igrača predvođeni I. Milijaševićem koji je poentirao i sjajno pronalazio slobodne saigrače i za jako kratko vreme odlaze na +11, da bi potom zahvaljujući Partizanovim lošim rešenjima u napadu, ali i maestralnim M. Tonićem Zemun uspeo da se rezultatski vrati i na kraju prve četvrtine smanji prednost na samo -3. U drugoj četvrtini smo gledali rezutatski egal i i smenjivanje u vođstvu. Dosta raspoloženih igrača i sa jedne i sa druge strane. Svako je dao svoj doprinos i na poluvreme se otišlo nerešenim rezultatom. Partizan agresivnije otvara drugo poluvreme i sa par lakih poena preuzima prednost, ali Zemun odgovara prvo poenima J. Filipovića, a onda zatim i sa dve trojke M. Tonića i odlaze na maksimalnih +4. Partizan nakon tajm-outa povećama agresivnost u odbrani, što je rezultovalo lakim poenima iz tranzicije i neverovatnom serijom 14:0 za Partizan. Mnogi su verovatno tad pomislili da je to kraj, ali ne i momci iz Zemuna. Nastavili su da igraju strpljivo i malo po malo topili prednost Partizana i na pauzu pred poslednju deonicu otišli sa samo 2 poena zaostatka. Ponovo Partizan otvara bolje četvrtinu poenima L. Divjaka, N. Šarenca i I. Milijaševića, ali Zemun je svaki put imao odgovor preko J. Filipovića, M. Tonića i na kraju su im se priključuili i D.Šviković i S. Adžić. Na minut do kraja N. Šarenac sa linije penala donosi +2 Partizanu, sa druge strane J. Filipović je bio polovičan. U narednom napadu I. Milijašević preuzima odgovornost za Partizan i poenima iz prodora donosi +3. Posle tajm-auta J. Filipović je imao težak šut iz kornera za produžetak, ali nije bio precizan. Na kraju Partizan sa penala samo potvrđuje pobedu od 87:83 i osvajanje titule prvenstva Srbije!