Pregled: Srbija U16 na FIBA Evropskom Prvenstvu

Prošle godine naša kadetska reprezentacija na evropskom šampionatu u Podgorici zauzela je 3. mesto iza reperezentacija Francuske(prvoplasirane) i Crne Gore(drugoplasirane). Ove godine naši reprezentativci nisu uspeli da se popnu na pobedničko postolje evropskog prvenstva koje je održano u Novom Sadu. Na kraju izabranici selektora Vlade Vukoičića ( #0 Vojin Ivković, #1 Luka Paunović, #5 Nikola Manojlović, #9 Stefan Agoč, #10 Marko Andrić, #11 Lazar Stefanović, #13 Matija Svetozarević, #15 Mihailo Mušikić, #21 Luka Tarlać, #27 Filip Škobalj, #34 Lazar Joksimović, #99 Ivan Pavićević) zauzeli su 5. mesto na ovom turnru.

Grupna faza:

Srbija – Španija 46:72

Opomena na startu!

Nije počelo baš najbolje za domaćina šampionata. Već u prvom kolu doživeli smo mali debakl. Španija je sigurno ušla u utakmicu i pre svega sjajnim kontanapadom upela da napravi prednost na samom početku meča. Delovali su dominantno i sigurno naročito u prvom poluvremenu. Prvu četvrtinu su dobili sa 14 poena prednosti, dok su u drugoj četvrtini uspeli da za 7 minuta igre naprave rezulatatsku seriju od 17:2. Utisak prvog poluvremena popravili smo malo u poslednja 3 minuta i na poluvremenu rezlultat je bio 21:46 u korist selekcije Španije. U drugo poluvreme ušli smo u nešto bržem ritmu, medjutim nismo se dobro snašli, ostali smo kratki za poene u prvih 5 minuta igre u trećeoj četvrtini, postigavši svega 3 koša. U poslednjih 15 minuta meča došli smo do vazduha i preuzeli igru. Izbegnut je totalan debakl, popravili smo utisak koliko toliko i izgubili utakmicu sa podnošljivih 26 razlike. Nismo imali nikakvo rešenje za sjajnog Usmana Garubu koji je postigao 26 poena i uhvatio 16 skokova. Sigurno je da smo mogli i bolje, ali bila je ovo dobra prilika da se ukaže na greške i da se izvuku pouke za nastavak takmičenja.

Srbija – Letonija 85:60

Staloženo i hladnokrvno!

U drugoj utakmici na šampionatu, reprezentacija Srbije je pokazala i svoju drugu, pobedničku stranu. Odigrali smo jednu sigurnu utamicu, bez mnogo oscilacija, sa puno tranzicije kad god bi se ukazala prilika za bržu igru. Odigrali smo kvalitetno prvo poluvreme i stekli zalihu od 14 poena prednosti. Nismo dozvolili nikakvo iznenadjenje, kontorlisali smo tok utakmice i do samog kraja bili koncentrisani. Staloženo smo priveli meč kraju. Imali smo veoma dobro rasporedjene poene i čak 5 igrača koji su bili dvocifreni u timu (Paunović 15, Manojlović 14, Andrić 11, Stefanović 17, Mušikić 12). Bila je ovo važna pobeda za našu selekciju, pre svega psihološki bitna, koja je sigurno povratila poljuljano sampouzdanje posle prve utakmice.

Srbija – Holandija 78:52

Pobednički u nokaut fazu!

Uspela je Srbija da ponovi igru iz prošlog meča sa Letonijom i prilično lako izašla na kraj i sa reprezentacijom Holandije. Igra je bila prilično raznovrsna. Dosta smo šutirali van linije 6,75m, igrali kvalitetne pozicione napade, pravili viškove i opet odlično trčali kontre, što se nekako kroz ceo pripremni period kontrolnih utakmica, a evo sad i na šampionatu pokazalo kao najčešće birano oružje protiv naših protivnika. Posle prve četvrtine i sjajnih 82% šuta iz igre za 2 poena (9/11) i još bolje druge četvrtine u kojoj smo primili svega 9 poena, stekli smo veliku prednost i utakmicu rešili već posle 20 minuta. Doživeli smo mali pad u igri u trećoj četvrtini, ali stvari smo vratili na mesto u poslednjoj deonici i lako i ubedljivo slavili. Bitno je istaći da smo ponovo imali izuzetno dobro rasporedjene poene, da se svega dva igrača nisu upisala u listu strelaca na ovom meču, što znači da su svi aktivno poenterski doprinosili, ali ono što je bilo zabrinjavajuće to je da nismo imali ni jednog izrazitog lidera u ekipi u dosadašnjem toku šampionata.

1/8 finala

Srbija – Slovenija 88:63

Silovito u osmini finala!

Nismo imali poteškoća u osmini finala protiv reprezentacije Slovenije. Jednostavno smo u svim parametrima igre bili bolji. Držali su rezultatski priključak Slovenci u prvih 7 minuta utakmice, posle kojih smo preuzeli potpunu terensku inicijativu i rezultatsku kontorlu. Čvrstom odbranom i dobrim zagradjivanjem reketa uspeli smo da nametnemo brži ritam utakmice i iz tranzicije da postignemo skoro trećinu naših poena. Sjajnu partiju pružili su Manojlović(22 poena, 4 skoka, 3 asistencije) i Stefanović(18 poena, 4 skoka) koji su bili lideri ekipe u ovoj utakmici. Kada tome pridodamo stavku da je klupa reprezentacije Srbije ubacila više od polovine poena uz mnogo bolje procente šuta i za dva i za tri poena, a naročito sa linije za slobodna bacanja, jasno je da je ovo bila jedna rutinska pobeda i dobra uvertira pred meč sa favorizovanom selekcijom Francuske.

1/4 finale

Srbija – Francuska 71:78

Srušeni snovi o medalji!

I kada se činilo da je ekipa uhvatila dobar zalet, naleteli smo na francuski zid. Ne možemo reći da bi bilo nezasluženo da smo prošli dalje. Borili smo se jako, igrali lavovski, ali nismo imali dovoljno snage da okrenemo rezultat u našu korist. Naročito nismo imali rešenje za Yvan Ouedraogo-a koji je ubacio 23 poena i uhvatio 15 skokova i za Moussa Diabate-a koji je ubacio 16 poena i uhvatio 17 skokova. Skoro od samog početka Francuska je došla do prednosti koju nije ispustila do kraja utakmice. Na poluvremenu su imali prednost od 11 razlike, uspeli smo na trenutak da se u trećoj četvrtini primaknemo na 4 poena zastatka, ali su na kraju te deonice imali još veći zaostatak u odnosu na poluvreme (-14). I konačno u poslednjoj četvrtini, uspeli smo da u poslednjih 3 minuta utakmice u potpunosti preuzmemo igru i da na 2 minuta do kraja pridjemo na svega 6 razlike, a u poslednjih 30 sekundi i na 4 poena zaostatka, medjutim nismo imali snage za potpuni preokret i san o medalji je tu i srušen. U ovoj utakmici nedostajali su poeni klupe, još koji raspoloženi igrač i bolje zagradjivanje reketa. Poredjenja radi Francuska je imala 52 uhvaćene lopte, od kojih su 20 bili u fazi napada. Najzapaženiji igrač utakmice u selekciji Srbije bio je Nikola Manojlović koji je postigao 28 poena uz 8 skokova. Dvocifreni bili su još i Andrić sa 10 kao i Stefanović sa 14 poena.

Utakmica od 5-8 mesta

Srbija – Litvanija 73:66

Hoćemo pobedu!

Posle razočaravajućeg poraza od Francuske koja je ugasila svaku nadu reprezentaciji Srbije da se domogne neke od medalja pred svojom publikom, stisli smo zube i pobednički nastavili takmičenje. Ostala je borba za 5. mesto. Prvi od dva protivnika na tom putu bila je selekcija Litvanije. Prvo poluvreme pripalo je Litvancima 36:30. Prva četvrtina bila je ujednačena sa nekoliko smenjivanja u vodjstvu. Najveću prednost Litvanija je imala pred sam odlazak na veliki odmor kada su vodili sa 9 razlike. U trećoj četvrtini zaigrali smo nešto bolje uspeli da u jednom trenutku izjednačimo rezulat ali na kraju četvrtine smo opet bili na -6, pošto smo rezultatski odigrali egal tu treću deonicu (18:18). Poslednju četvrtinu dobro smo otvorili serijom od 11:0 i preuzeli prednost. Od tog trenutka Litvanci nisu uspeli da se vrate u meč. Do kraja utakmice razliku smo održavali na 3-7 poena prednosti, sačuvali smo rezultat i na kraju zasluženo slavili slavili. Ponovo se istakao Stefanović sa 18 peona, a kao dvocifreni mu se pridružio Mušikić koji je dao 12 poena.

Utakmica za 5. mesto

Srbija – Grčka 81:68

Pobednički završili!

Tačno 4 minuta i 30 sekundi trajao je otpor selekcije Grčke u ovom meču, posle kojih smo slomili taj otpor i dobili prvu četvrtinu 12 poena prednosti. U drugoj četvrtini bilo je izjednačena borba, pa smo na poluvreme otišli sa zalihom od (+12). I konačno utakmica je bila rešena posle trećeg perioda pošto smo stekli nedostižnu prednost (+18). Nije bilo nikakvog iznenadjenja u poslednjoj četvrtini i rutinski je meč priveden kraju. Šuterski smo bili veoma raspoloženi za 3 poena (8/20) – 40%, dok je Grčka ubacila svega (3/18) – 17%. Uz šut za 2 peona koji je bio i iznad 50% (23/43) stiče se utisak da Grčka bolje i nije mogla da prodje. Filip Škobalj je predvodio Srbiju do pobede sa 18 poena i 7 skokova, a pratili su ga Stefanović i Agoč koji su dali po 11 koševa. I još jednom je ova ekipa pokazala da se nikada ne predaje, da imaju jak timski duh i da medju ovim momcima postoji odredjena hemija. Videli smo atraktivna zakucavanja, sjajne blokade i puno lepih poteza, medjutim za osvajanje neke od medjalja očigledno je da je falio jedan izraziti lider ekipe da bi cela slika bila potpuna.

Sve u svemu opšti utisak je da je ekipa u poslednjih par meseci mnogo napredovala i kao tim, a i pojedinačno su igrači napredovali kako fizički tako i igrački što daje sigurnost da je ovaj tim na pravom putu da iznedri nove šampione.

IGRAČI

#0 Vojin Ivković
Ivkovic je bio energy guy sa klupe, on je unosio agresivnost i energiju u ekipu. Iako je planirano da bude rezervni PG nije se najbolje snašao kao plej, i većinu vremena je igrao kao kombo bek. Ima brz prvi korak i dobar prodor, takođe veoma je dobar u odbrani zahvaljujući svojim snažnim nogama. Ponekad je nestrpljiv i brza u nekim situacijama.

#1 Luka Paunović
Paunovic je sjajan atletski igrač. Prirodna pozicija mu je SG ali na ovom turniru bio je prinuđen da igra kao PG i to je radio jako dobro. Pokazao je da ima viziju i dobru sposobnost dodavanja, kontrola lopte još mora da se poboljša. Dobar u odbrani pre svega zahvaljujući ogromnom rasponu ruku, takođe veoma efektivan u kontri, imao je par coast to coast završnica. Mora da popravi šut.

#5 Nikola Manojlović
Najbolji igrač Srbije na ovom turniru. Primetno je iskustvo igranja za U17 i U19 u Crvenoj Zvezdi prošle sezone. Može da poentira na više načina. Nije eksplozivan i brz, ali ima snažno telo i dobro ga koristi prilikom prodora ka košu da apsorbuje kontakt. Pokazao je nekoliko lepih rešenja u tranziciji, nije konstantan šuter za sada i mora da poradi na kretnji bez lopte.

#9 Stefan Agoč
Agoč je bio igrač zadatka u ovoj ekipi i svoj posao je odrađivao korektno. Njegov najveći problem može biti nedefinisana pozicija, sa 200cm visine nema atletske sposobnosti za poziciju SF, a za PF mu fali visine i snage. Dobro obavlje male stvari koje se ne vide u statistici ali su jako bitne za ekipu.  Mora da poradi na šutu, trenutno nije pretnja spolja, i mora da poboljša levu ruku, pogotovu u prodoru i završnici levom. U odbrani veoma pouzdan.

#10 Marko Andrić
Andrić je bio startni PG u ovoj ekipi. Imao je puno oscilacija tokom šampionata. Glavna stvar na kojoj mora da poradi je donošenje odluka u napadu. Samo 1,7 ast po meču kao prvi plajmejker ekipe. U odbrani radi jako dobar posao. Odlična kontrola lopte. Dobar šuter sa poludistance ali ne poseduje domet za 3pt. Iako atletski jako dobar ima problema u završnici na obruču usled nedostaka visine.

#11 Lazar Stefanović
Najprijatnije iznenađenje u ovoj ekipi. Odigrao je šampionat iznad očekivanja. Najbolji šuter u timu. To mu je glavno oružije. Veoma dobar u spot up situacijama i prilikom izlaska iz blokova, takođe može da pogodi i iz driblinga, ali mora da poradi na selekciji šuta . Jedan od glavnih kvaliteta je taj što igra jednostavno. Nema potrebu da previše dribla i ne treba mu lopta u rukuma da bi bio efektivan. I dalje mora da popravi odbranu. Ima uzak rameni pojas i to mu može predstavljati problem u budućnosti ukoliko ne nabaci mišićnu masu.

#13 Matija Svetozarević
Svetozarević je igrač sa najboljim atletskim sposobnostima u ekipi. Visok nivo atleticizma sa sjajnim skakačkim sposobnostima. Počinjao je u petorci svaku utakmicu ali ukupno nije imao puno prostora da pokaže šta sve zna (14.2 min po utakmici). Za to vreme koje je proveo na terenu pokazao nam je bljeskove svog atleticizma sa nekoliko sjajnih zakucavanja i izblokiranih šuteva. Solidan kao šuter, nije imao najbolje procente (26.3 % 3pt) ali pravilan izbačaj sa dobrom formom, rotacijom, i lukom pokazje da ima prostora da se razvije u dobrog šutera. Osim šuta ne poseduje previše razvijenu igru u napadu .

#15 Mihailo Mušikić
Mušikić možda nije odigrao na nivou na kom se to očekivalo . Pokazao je da je još uvek nezreo za ovaj nivo takmičenja. Nije mogao da napravi veliki uticaj na igru, iako visok 210cm fizički nije mogao da parira centrima iz suprotnih ekipa. Mora da nabaci malo mišićne mase, previše je mršav. Takođe treba da poradi na radu nogu i na zagrađivanju.Solidan bloker i ima potencijala da razvije igru licem ka košu i čak da postane pretnja u šutu za 3pt. Pokazao se kao dobar dodavač sa niskog posta ali mora da poradi na pozicioniranju i igri leđima ka košu.

#21 Luka Tarlać
Tarlać ima neverovatne atletske predispozicije. Sjane dimezije. Ima potencijal da postane sjajan odbrambeni igrač na perimetru zahvaljujući svojoj dužini i radu nogama. Može da brani više pozicija.Dobar bloker sa sjajnim tajmingom, imao je par sjajnih blokada na šampionatu. Skroman napadački repertoar. Dobar u prodoru ali u završnici nekonstantan, mora da nauči da bolje koristi svoje telo. Šut još uvek nije tu ali se popravlja.

#27 Filip Škobalj
Škobalj je bio startni PF u ovoj ekipi. Veliko i snažno telo ali uglavnom formirano. Nedostatak visine za njegovu poziciju .Ne pokriva to ni sa dužinom, ali nadokanađuje sa borbenošću. Igra jako u odbrani, agresivan na lopti,imao je najviše ukradenih lopti u ekipi (1.4 spg). Iako nema dobar odraz, solidan je skakač i dobro štiti obruč. Možda može da postane streč-četvorka u budućnosti ali trenutno ne može sa nekonstatnim šutom. Donošenje odluka na niskom postu je takođe stvar na kojoj treba da poradi.

#34 Lazar Joksimović
Joksimović je undersized centar. Sa 203cm nema idealnu visinu i dužinu za centra. Snažan igrač ali još uvek nije naučio kako adekvatno da koristi svoju snagu. Igra na niskom postu mora da se unapredi. Dobar je skakač na obe strane terena i jako dobar u odbrani na niskom postu.

#99 Ivan Pavićević
Pavićević je bio treći centar u ovoj ekipi i igrač sa najmanje minuta provedenih na terenu (samo 5.3 mpg) pa je teško oceniti njegov nastup.